מאמרים חדשים

איך נלמד את הילדים (או בעיקר את הילדות) להתמודד עם "ריבים בין חברות"
האם אתם מתייחסים לתעודת הסיום מביה"ס כאמצעי למינוף וצמיחה?
לפתח הומור בקרב ילדים
לעודד את הילדים לעשות (כמעט) הכל ב"עשר אצבעות"
כיצד ללמד ילדים להקשיב?
נכנס יין – יצא סוד – האם עלינו ללמד את הילדים לשמור סוד או שיותר חשוב ללמד אותם לספר הכל?
איך מאמא הפכתי להיות מזכירה??? – מה זה כל הדפים האלה???
האם לחשוף ילדים למהדורת החדשות?
איך לגדל ילדים אכפתיים
מי מפחד ממסיבת הסיום? – איך להתמודד עם ילד שמסרב להופיע במופע סוף השנה
האם הילד שלי בשל לא ללכת לקייטנה ולהישאר בבית?
להתמודד עם עקשנות של ילדים
ישראל דוז פואה!! למדו את הילדים שירים ישראלים – ותרוויחו!!!
"לילה ראשון בלי אמא" – כיצד להכין את הילדים לישון מחוץ לבית
"תנו לזמן זמן" – איך ללמד ילדים לנהל את הזמן שלהם
ילדי ה"יַכְנֶע"
ילדי דור ה"WOW"
לגדל ילדים שמעזים ללכת "נגד הזרם"
איך להיות הורים מעורבים בחיי המתבגר?
"התמדה" – המנוף למימוש הפוטנציאל
"גפן במובן גאפן"- כיצד נפתח את אוצר המילים של ילדינו
תחרות בין אחים במשפחה
"לעודד ילד לחלום…"
פייסבוק! אמור לי מי הם ילדיך – ואומר לך מי אתה!
כללי

איך לגדל ילדים אכפתיים

0 73

אנחנו רוצים לחיות בסביבה אכפתית. כזו שאכפת לה מאיתנו ולנו אכפת ממנה, כזו שתיתן לנו תחושת שייכות. כזו שנוכל לסמוך עליה. כזו שנרגיש בה נוח, שאוהבים אותנו, משתדלים בשבילנו, מכבדים אותנו, אכפת מאיתנו.

אז איך נגדל את הילדים להיות אכפתיים? הרי ברור לנו שלנו אכפת מהם. איך נגרום להם להיות אכפתיים כלפנו, כלפי המשפחה, כלפי האחים שלהם, כלפי הסבים והסבתות שלהם, כלפי החברים שלהם, כלפי הלימודים שלהם כלפי הקהילה שלהם וכלפי המדינה שלהם. איך נגדל אותם להיות אכפתיים, משתדלים, מתאמצים, מסייעים ופועלים מתוך דחף פנימי של "אכפת" ולא כי צריך.

אכפתיות היא ההבנה שגם האחר חי, חושב ומרגיש בדיוק כמוני. היא סוג של הזדהות. סוג של הכרה עמוקה באחר ופעולה לשינוי, לסיוע, לעזרה.

אכפתיות יכולה להתבטא בתחושה עמוקה ויכולה להתבטא בעשייה. אני מעדיפה להפריד את האכפתיות התחושתית והאכפתיות שמהווה זרז לפעולה. אכפתיות תחושתית היא יותר על גבול האמפטיה. אנחנו רוצים לגדל ילדים אמפתיים אך חשוב לנו יותר לראות אותם יוזמים, פועלים ומובילים על מנת להזיז ולשנות מתוך אכפתיות. בגלל שחשוב להם. באמצעות האכפתיות שמהווה זרז לפעולה, נפתח אכפתיות תחושתית. אכפתיות תחושתית, רגשית, לא מספיקה על מנת להניע לפעולה. לעשות, לשנות. אכפתיות תקינה, אמורה להוות זרז לפעולה, לשינוי.

מהעצמי אל הסביבה

הרגש, התחושה של האכפתיות כלפי האחר, למעשה נובעת מהאכפתיות כלפי עצמי. האכפתיות מתחילה ויוצאת מהעצמי אל הסביבה, אל כל מה שמחוץ לעצמי לי. אכפת לי שאח שלי יצליח במבחן, אני אנסה לעזור לו, גם אם זה כרוך במאמץ וויתור מצידי. אני אעשה את זה כי אכפת לי. כי הוא חשוב לי. כי בגבולות העצמי שלי, חשוב לי להצליח במבחן ואת אותן גבולות אני משית עליו. אני רוצה שיהיה לו טוב כמו שהייתי רוצה שיהיה טוב לי. לעצמי.

האכפתיות מצריכה פניות רגשית, פניות כנה ואמיתית לדבר או לאדם שאינו קשור אלי. אכפת לי שאמא שלי לא תתאמץ. היא חשובה לי, אז אני אעזור לה לסחוב את הקניות, אכפת לי שהרחוב יהיה נקי, אז אני לא אזרוק לכלוך ברחוב. אכפת לי שביה"ס יצליח, אז אני אתנדב לועד ההורים. אכפת לי שלא יהיו אנשים רעבים, אז אני אתנדב ביישוב לסייע לרעבים.

כדי ליצור חברה משמעותית, איכותית, מצמיחה וכזו שמאפשרת לאדם לבוא לידי ביטוי ולהיות משמעותי ושייך, עלינו לטפח אכפתיות.

המשפחה כמחוללת אכפתיות

המקום הראשוני והטבעי לטיפוח האכפתיות הוא המשפחה. במסגרת המשפחתית אנו מתמודדים עם מגוון סיטואציות והתנסויות שיש להם השפעה ישירה על לקיחת אחריות וחינוך לאכפתיות.

אכפתיות היא סוג של חיפוש מתמיד לשיפור יכולות. כשאנחנו משתדלים ואכפת לנו ממשהו או ממישהו, אנחנו מנסים לעשות את הטוב ביותר בשבילו או למענו. אכפת לי מההצלחה של מדורת ל"ג בעומר, לכן אני אקח חלק פעיל, אאסוף קרשים, אשתף את ילדי בתהליך, נשב ביחד ונחשוב על רעיונות ועל דרכים להצלחת המסיבה. "אשדר" לילדים שהצלחת המסיבה היא הצלחת הכיתה כולה. האכפתיות שלהם כלפי האירוע תוביל להשתדלות משמעותית יותר שלהם ושל חבריהם. נוציא אותם באיזור הנוחות של להיות "אורח", ונעביר אותם לתחושת "אכפת לי", "חשוב לי", אני רוצה להשפיע ולשפר.

אכפתיות היא אמירה שמקורה באהבה. כשאדם אומר לשני שאכפת לו ממנו, הוא למעשה מאשר שהוא חשוב לו, אני איתך, אני אעזור לך, אני אתמוך בך.

הילדים שלנו יודעים שאכפת לנו מהם. אבל האם גם להם אכפת מאיתנו? האם הם מסוגלים לוותר על רצונות כדי להתחשב בנו? להתחשב באחים שלהם? להתחשב בסביבה שלהם?

הזדהות

איכפתיות יכולה להגיע רק מהזדהות, ככל שיש לבן אדם את היכולת להזדהות עם יותר דברים ונושאים כך יהיה לו את היכולת להרגיש אליהם יותר איכפתיות.

ילד שמזדהה עם בעלי חיים, אכפת לו מבעלי חיים. הוא ילך, יתנדב, יסייע, יחבק, מתוך אכפתיות.

ילד שמזדהה עם חולים, ילך להתנדב במגן דוד אדום. מתוך אכפתיות. יחפש להתנדב בבתי חולים, לסייע לחולים.

ילד שמזדהה עם אנשים, ינסה לתרום לסביבה מתוך אכפתיות. חשוב לנו שילדנו יזדהו עם אנשים, עם ילדים, שיגלו כלפיהם אכפתיות. שיגלו אכפתיות כלפי ילד שנפגע בכיתה, כלפי מורה שהתייחסו אליה לא יפה, כלפי מדריך שזקוק לעזרה או כלפי אדם זר שפגשו ברחוב וזקוק לסיוע.

הורים אכפתיים

כדי לגדל ילד אכפתי עלינו להראות לו שגם אנחנו הורים אכפתיים. שאכפת לנו מהמשפחה, שאכפת לנו מסבא וסבתא, חשוב לנו לבקר אותם, להתייחס אליהם, לשתף אותם. ילד שרואה ומרגיש שהוריו אכפתיים כלפי המשפחה, יפתח אכפתיות בעצמו.

כדי שילד ירגיש אכפתיות עלינו לתת לו משימות שמבטאות אכפתיות. יש יום הולדת לסבא, אכפת לנו מסבא, בוא נלך לקנות מתנה, נכתוב ברכה, נשיר לו שיר, נלך לבקר אותו. נביע בפניו אכפתיות, נראה לו שאנחנו אוהבים אותו, שהוא חשוב לנו, שהוא משמעותי. ילד שיחוש את האכפתיות של הוריו, ילמד גם הוא לפתח את אותה אכפתיות ולא יזלזל בה.

אכפתיות קשורה גם למסורת. ילד שרואה שאכפת לנו מקיום מסורת מסויימת, חגים, ימי הולדת, מועדים. מבין את האכפתיות שלנו כלפי המסורת, את המשמעות שלה בעיננו ויפתח את אותה אכפתיות בעצמו.

אכפתיות יכולה להיות קשורה לקבלת האחר, להתנדבות, עזרה לזולת, מעורבות. אכפתיות מתפתחת מתוך עשיה וצפייה.

אכפתיות כמניע לפעולה

אכפתיות מתבטאת בפעולות בעשייה. עלינו להתנסות בביצוע פעולות המביעות אכפתיות על מנת ללמוד לבטא אכפתיות. אמא מנקה את הבית, אכפת לי שהבית יהיה נקי, אעזור לה. אם לא אכפת לי, אין סיכוי שאעזור לה.

לאבא יש אירוע חשוב בבית, אכפת לי מההצלחה של אבא, אעזור לו. אדאג שלא יהיה רעש, אדאג לעזור בהכנת הכיבוד, אשאל אם הוא צריך עזרה. אם לא אכפת לי מאבא או מהאירוע של אבא, אין סיכוי שאעזור.

אכפתיות לא תבוא לידי ביטוי מהרצאות או אמירות. היא תתבטא רק מתוך התנסות וחוויות שנובעות מאכפתיות. החוויות לא חייבות לנסוע מאכפתיות של הילד עצמו, הן יכולות לנסוע מהאכפתיות של ההורה, של האח, של החבר. האכפתיות כמניע לפעולה, היא השלב המשמעותי.

חשוב לתרגל מצבי אכפתיות בין האחים בעודם צעירים. ללמד אותם לסייע האחד לשני, להתחשב אחד בשני, להבין שהם צוות. שלכל אחד מהם אחריות על הצלחת האחר. על תחושתו החיובית של האחר, על רווחתו של האחר.

לא נעים לחיות בסביבת ילדים שלא אכפת להם. לא נעים לחיות במשפחה שלא מביעה אכפתיות האחד כלפי האחר. לא נעים לחיות בחברה שמביעה חוסר אכפתיות האחד כלפי האחר. כדי להצמיח סביבה אכפתית, תורמת ומסייעת, עלינו להרגיל את הילדים להתמודד עם מצבי אכפתיות תוך כדי הדגשת משמעות האכפתיות. חשוב לעודד את הילדים כשהם מביעים אכפתיות האחד כלפי השני. כשהם עוזרים אחד לשני, כשהם מגלים אמפטיה שמתבטאת העשייה. חשוב לעודד את הילדים להביע אכפתיות כלפי הסביבה, כלפי החברה, כלפי הקהילה. תנו להם מודל של פעולה מתוך אכפתיות. הביעו אכפתיות בעצמכם האחד כלפי השני, כלפי המשפחה, כלפי המשפחה המורחבת, כלפי החברה, הקהילה והמדינה.

אם אחד הילדים בצרה, גייסו את כל המשפחה למצוא מענה לבעיה. תנו תחושה שאכפת לכם האחד מהשני. הראו להם שמתוך אכפתיות צומח רק טוב.

השתמשו במונח "אכפת לי". אני מתנדב לועד ההורים כי "אכפת לי", אני תורם כי "אכפת לי", אני מתנדב למשמר האזרחי כי "אכפת לי".

שוחחו בבית על תחושות של אכפתיות. הדגישו לילדים עד כמה אכפת לכם מהם ועד כמה חשוב לכם שיהיה אכפת להם האחד מהשני. עד כמה אכפת לכם מהחברה והמדינה, ועד כמה חשוב לכם שיגלו אכפתיות כלפי החברה והמדינה.

אז איך לגדל ילדים אכפתיים?

  1. תנו דוגמא אישית. הביעו אכפתיות האחד כלפי השני, כלפי המשפחה, כלפי החברה.
  2. תנו לילדים משימות שמקדמות אכפתיות. משימות של לקיחת אחריות האחד כלפי השני.
  3. שוחחו בבית על אכפתיות. עד כמה אכפת לי האחד מהשני, עד כמה אכפת לי מהחברה, מהמדינה.
  4. צרו פעולות שמביעות אכפתיות, התנדבות, נתינה, סיוע, עזרה.
  5. השתמשו במונח "אכפת לי". למה אני עושה את זה? כי אכפת לי! חשוב לי!
  6. הדגישו מצבים בהם חוסר אכפתיות הוביל לאסון. חוסר אכפתיות שקשורה לנהיגה, לבטיחות ועוד.
  7. הדגישו לילדים מצבי אכפתיות ברחוב. אכפתיות כלפי הלכלוך, כלפי המנקה, כלפי השומר, כלפי כל אדם שזקוק לסיוע.
  8. התנהגו באכפתיות ומשפחתכם תגדל להיות משפחה אכפתית האחד לשני, לחברה, לסביבה ולמדינה.

 

 

השאר תגובה

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, המלצות, שאלונים וטיפים, הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה
על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע
המופיע באתר.